11. 10. 2023

Soutěž REGIOSTARS

V rámci Evropského týdne regionů a měst #EURegionsWeek konaného ve dnech 9. až 12. října 2023 v Bruselu, proběhlo závěrečné kolo prestižní soutěže REGIOSTARS nejlepších projektů Evropské unie.

Soutěž REGIOSTARS pořádá generální ředitelství REGIO již od roku 2008 a za dobu své existence se stala soutěž prestiží a symbolem excelence nejlepších vybraných projektů financovaných ze zdrojů EU, což svědčí o vlivu a exkluzivitě regionálního rozvoje. Jednotlivé státy EU vybraly 228 nejlepších projektů a do závěrečného kola postoupilo 30 projektů soutěžících v šesti kategoriích:

1. Konkurenceschopná a inteligentní Evropa (A competitive and smart Europe)
  2. Zelená Evropa (A green Europe)
  3. Propojená Evropa (A connected Europe)
  4. Sociální a inkluzivní Evropa (A social and inclusive Europe)
  5. Evropa bližší občanům (A Europe closer to the citizens)
  6. Téma roku 2023 – Evropský rok dovedností (Topic of the year: European year of skills)

Do závěrečného kola postoupily také české projekty, které se staly finalisty v některých kategoriích a to:

Kategorie 1: A competitive and smart Europe

1. Technologický park TechTower a Junior Centrum Excellence

Kategorie 3: A connected Europe

1. ANTeTUL z Technické univerzity v Liberci a Danube Cycle Plans (kde byl hlavní řešitel z Rakouska, ale jedním ze spoluřešitelů ve spolupráci s dalšími státy byl také český partner)

Kategorie 4: A social and inclusive Europe

1. ProFem 2.0

11. října proběhla prezentace formou Pecha Kucha pro širokou veřejnost a zástupce firem (účast byla z mezinárodních i českých firem jako např. firma STOPA s.r.o), která byla hodnocená odbornou porotu v následné panelové diskuzi za zavřenými dveřmi. Evropská komisařka Elisa Ferreira zhodnotila, že "všechny projekty jsou vítězové neboť se z tisíců projektů dostali až mezi 30 posledních". Odborná porota hodnotila v panelové diskuzi např. projekt ANTeTUL jako vysoce přínosný nejen pro ČR, ale pro celou Evropskou unii, přičemž se shodla na tom, že projekty jako ANTeTUL musí být dále podporovány a zároveň děkují řešitelům ANTeTUL za vyřešení projektu a dosažené výsledky.

O celkovém vítězství se rozhodne 14. listopadu v Ostravě v České Republice. Zároveň má veřejnost příležitost zvolit svého favorita v rámci Ceny veřejnosti, hlasování probíhá do 14. listopadu